W tym tygodniu obchodziliśmy bardzo ważny dzień – Dzień Dobrego Słowa, który wpisał się w obchody Tygodnia Przeciwdziałania Przemocy Rówieśniczej. Była to okazja, aby zatrzymać się na chwilę i skupić na tym, co dobre. Uczniowie mogli podarować innym dobre słowo, zabrać je dla siebie, a przede wszystkim doświadczyć, jak wiele radości i siły niesie życzliwość.
Aktualności
Dzień Dobrego Słowa w naszej szkole
- 52
🌍 Quiz Wiedzy o Krajach Europejskich
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Quizie Wiedzy o Krajach Europejskich”, podczas którego sprawdzali swoją znajomość geografii, kultury, historii oraz ciekawostek dotyczących państw Europy. Rywalizacja była zacięta, a poziom wiedzy imponujący!
👉 Klasy 6–8
🥇 I miejsce – ex aequo: kl. 8A i 8B
🥈 II miejsce – ex aequo: kl. 7A i 7C
🥉 III miejsce: kl. 6C
👉 Klasy 4–5
🥇 I miejsce: kl. 5A
🥈 II miejsce – ex aequo: kl. 4A i 4C
🥉 III miejsce: kl. 4B
Tydzień Językowy w Siedemnastce
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Językowy, który został zakończony 26 września - Europejskim Dniem Języków Obcych. Każdego dnia w naszej placówce odbywały się ciekawe wydarzenia mające na celu propagowanie nauki języków :) Klasy 7 oraz 8 wzięły udział w konkursie z języka angielskiego, związanym z czasownikami nieregularnymi; klasy młodsze miały okazję uczestniczyć w bostońskim czytaniu- czytaniu tekstu dla przyjemności bez odpytywania i oceniania, a klasy 4-8 udzielały się w quizie o krajach europejskich. Dzieci ze świetlicy również miały okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach z języka niemieckiego. Na koniec klasy 4-8 stworzyły wspaniałą wystawę koszulek - promującą lingwistyczną różnorodność :) Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w to ważne i potrzebne wydarzenie :)
Konkurs plastyczny „Moje logo – Nasza szkoła”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno-projektowym „Moje logo – Nasza szkoła”, którego celem było zachęcenie młodych artystów do kreatywnego przedstawienia, z czym kojarzy im się nasza placówka.
Dzieci i młodzież wykazały się niezwykłą wyobraźnią — powstały projekty pełne barw, symboli, sportowych motywów oraz wartości, które są bliskie społeczności szkolnej. Każdy z uczniów zaprezentował własne spojrzenie na to, co wyróżnia naszą szkołę.
Jury konkursowe nagrodziło następujących uczniów:
Laureaci:
I miejsce – Zofia J., kl. 3A
II miejsce – Lena S., kl. 3A
III miejsce – Dorota D., kl. 3A
Wyróżnienia:
-
Antoni O., kl. 2D
-
Marianna R., kl. 3A
-
Zofia N., kl. 3A
-
Konkurs plastyczny klas I–VI „Mój ulubiony Olimpijczyk”
Uczniowie klas I–VI wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym „Mój ulubiony Olimpijczyk”.Celem konkursu było promowanie idei olimpizmu, rozwijanie zainteresowań sportowych oraz zachęcanie uczniów do twórczego wyrażania podziwu dla polskich sportowców.
Dzieci przygotowały barwne i pomysłowe prace przedstawiające swoich ulubionych olimpijczyków, pokazując ich jako wzór wytrwałości, pasji i siły.
Jury konkursowe nagrodziło następujących uczniów:
Klasy I–III
Laureaci:
I miejsce – Zofia N., kl. 3A
II miejsce – Maja M., kl. 2A
III miejsce – Tomasz J., kl. 2B
III miejsce – Julia S., kl. 3B
Wyróżnienia:
-
Hania S., kl. 1C
-
Lena K., kl. 3B
-
Jakub S., kl. 3B
-
Krzysztof K., kl. 3B
-
Leon L., kl. 3B
-
Gabriel K., kl. 2B
-
Szymon D., kl. 2B
-
Oliwier K., kl. 2C
-
Hania U., kl. 2B
-
Hania M., kl. 2D
-
Filip C., kl. 1C
Klasy IV–VI
Laureaci:
I miejsce – Julia S., kl. 5A
II miejsce – Nadia K., kl. 4A
III miejsce – Zofia S., kl. 4B
Klasy VII–VIII
Laureaci:
I miejsce – Marharyta Y., kl. 7B
-
Uroczystość 60-lecia naszej szkoły wraz z nadaniem imienia Polskich Olimpijczyków
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość. Świętowaliśmy jubileusz 60-lecia placówki oraz nadanie naszej szkole imienia Polskich Olimpijczyków. Zaproszenie na tę okoliczność przyjęło wielu znamienitych gości, między innymi przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego olimpijka Pani Katarzyna Niedźwiedzka, władze miasta z Maciej Gramatyka - prezydent Tychów, przedstawiciele kuratorium oświaty i MCO Tychy, dyrektorzy szkół, duchowieństwo, związkowcy, przyjaciele szkoły, rodzice, uczniowie i absolwenci oraz obecni i byli pracownicy szkoły.
Rangę uroczystości podkreśliła wizyta gości honorowych – olimpijczyków: Lucyny Langer-Kałek,
Zuzanny Radeckiej-Pakaszewskiej, Dariusza Garbocza, Henryka Grutha i Janusza Wojnarowicza.
Prawdziwą ozdobą tego wydarzenia były występy naszych uczniów.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tak ważnym dla naszej szkoły dniu.
Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii.
90
60-lecie szkoły
Z klasą pod koszem
Przyszedł czas na kolejną akcję, organizowaną przez GKS Tychy 💚🖤❤️ Teraz czas na koszykówkę. 2 edycja „Z klasą pod koszem” 🏀🏀🏀 to zachęcenie uczniów do udziału w meczach i kibicowanie naszym sportowcom. Cel jest taki sam jak w akcji hokejowej - zbieranie pieczątek za które uczeń otrzymuje nagrody (gadżety klubowe, akcesoria sportowe oraz spotkania z zawodnikami). Zsumowane pieczątki na koniec akcji, to szansa również dla szkoły, aby wygrać ciekawe nagrody, między innymi wyjazd do planetarium, vouchery na sprzęt sportowy. Z broszurką uczeń nie ponosi opłat za wejście na mecz. Szczegółowe pytania prosimy kierować do szkolnego koordynatora akcji - pani Dominiki Michalak
6
Kasztanobranie
Jesień zbliża się wielkimi krokami 🍁 Pamiętacie akcję KASZTANOBRANIE z zeszłego roku w której pomagaliśmy leśnym zwierzętom przerwać zimę? 🦌W tym roku również zapraszamy do włączenia się w akcje. Wiklinowy kosz czeka na dary jesieni 🌰 Prosimy o to, aby kasztany i żołędzie, były wysuszone. Pamiętajcie dobro wraca, pomaganie jest fajne! ❤️
Sprzątanie świata
19–21 września 2025 roku w całej Polsce odbywa się 32. finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. To największe wydarzenie ekologiczne w kraju, którego celem jest nie tylko troska o czystość środowiska, ale także edukacja i budowanie proekologicznych postaw. Do akcja dołączyli także nasi uczniowie.
7
Wycieczka do Chlebowej Chaty
- 28
18 września uczniowie klasy 3a i 3b udali się na wycieczkę do Górek Małych, malowniczej górskiej miejscowości położnej w dolinie rzeki Brennicy. Celem wyprawy była Chlebowa Chata. Pobyt w tym niezwykłym miejscu pozwolił przenieść się do czasów naszych pradziadków. Pozwolił poznać życie dawnej, polskiej wsi. Uczniowie zwiedzali i podziwiali drewnianą chatę, w której zgromadzono różne sprzęty niezbędne do życia w gospodarstwie. W stodole, znajdującej się tuż obok chaty zobaczyli dawne maszyny rolnicze oraz spróbowali młócić zboże za pomocą drewnianego cepa. Z uwagą słuchali opowieści o życiu pszczół, o drodze ziarenka do bochenka oraz procesie wyrabiania masła i sera. Sami za pomocą centryfugi „wyprodukowali” śmietanę z mleka, następnie ubijali masło w maselnicy, widzieli w jaki sposób otrzymuje się przepyszny twaróg. Następnie miała miejsce s degustacja własnoręcznie zrobionych podpłomyków, do których gospodarze podali chleb, smalec, masło, miód i kawę zbożową z mlekiem, oczywiście wszystko domowej roboty. Młodzi turyści byli zachwyceni smakołykami, opowiadali, że w życiu takich nie jedli. Całość imprezy zakończyła wizyta w obórce i karmienie kóz, owiec i królików. To był dzień pełen wrażeń … było super.
"Z klasą na zimowym"
- 9
Nasza szkoła kolejny raz bierze udział w akcji GKS Tychy promując sport i zdrowy styl życia.
4 edycja „Z klasą na zimowym” to zachęcenie uczniów do udziału w meczach hokejowych. Cel to zbieranie pieczątek za które uczeń otrzymuje nagrody (gadżety klubowe, akcesoria sportowe oraz spotkania z zawodnikami). Zsumowane pieczątki na koniec akcji, to szansa również dla szkoły, aby wygrać ciekawe nagrody, między innymi wyjazd do planetarium, vouchery na sprzęt sportowy. Pierwszy mecz już w tą niedzielę - 14 września! Z broszurką uczeń nie ponosi opłat za wejście na mecz. Wszystkie broszurki zostały w szkole rozdane. Przed niedzielnym meczem, można otrzymać broszurki na stadionie. Szczegółowe pytania prosimy kierować do szkolnego koordynatora akcji - pani Dominiki Michalak.
Multimedialna podróż przez dzieje wybitnych Polaków
11 września klasa 5a wzięła udział w wyjątkowym wydarzeniu „Iskry Niepodległej”. Była to niezwykła lekcja historii i nowoczesności – ogólnopolska, mobilna wystawa przygotowana przez Biuro „Niepodległa”. Uczniowie mogli obejrzeć multimedialny spektakl o wybitnych Polkach i Polakach, którzy swoimi dokonaniami zmieniali świat w dziedzinach nauki, techniki i kultury. Dzięki nowoczesnym technologiom wizualnym, interaktywnemu narratorowi i wykorzystaniu sztucznej inteligencji opowieść stała się jeszcze bardziej angażująca.
To wydarzenie było nie tylko ciekawą formą nauki, ale także inspiracją dla młodego pokolenia, aby z odwagą i pasją rozwijać własne talenty.
20
Szkoła Pełna Talentów
Drodzy Rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz przyjaciele naszej szkoły!
Po raz kolejny od 1 września 2025 r. bierzemy udział w projekcie pod nazwą “Szkoły pełne Talentów”, prowadzonym przez sklepy Lidl.
Polega ona na zbieraniu specjalnych kuponów "Talenciaków", które następnie można przekazać na rzecz wybranej szkoły. Jak to bywa w akcjach tego typu, kupony można otrzymać za każde 50 zł wydane na zakupy zawierające co najmniej jeden owoc lub warzywo.
Oczywiście zależy nam, żeby jak najwięcej tych kuponów trafiło na konto naszej szkoły, ponieważ w zamian za nie będziemy mogli otrzymać wyposażenie lub pomoce dydaktyczne. Zapraszamy do wspierania naszej szkoły w trakcie tej akcji.
Im więcej nauczycieli, uczniów, rodziców, przyjaciół i znajomych pomoże w zbieraniu "Talenciaków" dla naszej szkoły, tym więcej nagród uda się odebrać.
Zebrane kupony można przypisać do Szkoły Podstawowej nr 17 im. Polskich Olimpijczyków w Tychach samodzielnie lub wrzucając je do jednej z urn znajdujących się przy wejściach do szkoły. Więcej informacji na stronie http://www.lidl.pl/szkoly.
Zebrania z rodzicami - terminy
Rozpoczęcie roku szkolnego 2025/2026
Żegnamy naszych Ósmoklasistów
Osiem lat zleciało jak z bicza strzelił! Dopiero co przekraczali po raz pierwszy mury naszej szkoły, dopiero co pasowaliśmy ich na ucznia Siedemnastki, a już się z nimi żegnamy. Nasi Ósmoklasiści odebrali dzisiaj świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Na uroczystym apelu Pan Dyrektor Artur Biskup wyróżnił wielu z nich. Kilkunastu uczniów otrzymało tytuł Orła Siedemnastki. Zdobywcom świadectwa z czerwonym paskiem wręczono dyplomy, a ich rodzicom listy gratulacyjne. Wesołym akcentem był zabawny występ uczniów z koła teatralnego przygotowany przez Panią Julię Śramską. Podziękowaniom i życzeniom nie było końca. Wszystkiego najlepszego, Ósmoklasiści! Już tęsknimy...
70
Zakończenie projektów na Uniwersytecie Dzieci
Uczniowie dwóch drugich klas zakończyli realizację projektów edukacyjnych: klasa 2 a - „Młodzi obywatele. Jak poznać kraj, w którym mieszkamy?”, a klasa 2 b - „Matematyka –kto w pracy mierzy, liczy i waży?”. Zadania projektowe rozbudzały u dzieci ciekawość, zachęcały do poznawania świata nauki i odkrywania własnych pasji.
Uczniowie z wielką chęcią i zaangażowaniem brali udział w projekcie. Po każdych zajęciach uzupełniali indeksy informacjami, które z danej lekcji zapamiętali oraz wklejali naklejki.
Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom uczestnictwa w projekcie, a wychowawczynie certyfikat.
4
Zakończenie Roku Szkolnego
Szanowni Państwo,
informujemy o harmonogramie zakończenia roku szkolnego 2024/2025. W tym roku uroczystości przebiegać będą według następującego planu:
- 8:00 – Zakończenie roku dla klas 1 oraz 4 w następujących salach lekcyjnych:
Klasa 1a – sala lekcyjna nr 13
Klasa 1b – sala lekcyjna nr 14
Klasa 1c – sala lekcyjna nr 15
Klasa 1d – sala lekcyjna nr 17
Klasa 4a – sala lekcyjna nr 20
Klasa 4b – sala lekcyjna nr 19
- 8:30 – Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas 8 odbędzie się na sali gimnastycznej.Następnie uczniowie udadzą się do następujących sal lekcyjnych:
Klasa 8a – sala lekcyjna nr 22
Klasa 8b – sala lekcyjna nr 25
- 9:30 – Zakończenie roku dla klas 2 oraz 5 w następujących salach lekcyjnych:
Klasa 2a – sala lekcyjna nr 17
Klasa 2b – sala lekcyjna nr 16
Klasa 2c – sala lekcyjna nr 18
Klasa 5a – sala lekcyjna nr 24
Klasa 5b – sala lekcyjna nr 28
Klasa 5c – sala lekcyjna nr 19a
- 10:00 – Zakończenie roku dla klas 3, 6 oraz 7 w następujących salach lekcyjnych:
Klasa 3a – sala lekcyjna nr 15
Klasa 3b – sala lekcyjna nr 14
Klasa 3c – sala lekcyjna nr 13
Klasa 6a – sala lekcyjna nr 26
Klasa 6b – sala lekcyjna nr 31
Klasa 6c – sala lekcyjna nr 21
Klasa 7a – sala lekcyjna nr 20
Klasa 7b – sala lekcyjna nr 23
Klasa 7c – sala lekcyjna nr 28
Dziękujemy za cały rok wspólnej pracy i życzymy wszystkim wspaniałych oraz bezpiecznych wakacji!
Konkurs Mitologiczny w klasach piątych
23 maja odbył się w naszej szkole konkurs mitologiczny dla klas piątych. Uczniowie brali udział w konkurencjach wiedzowych, sportowych, a nawet fryzjerskich. Jury oceniało również zaangażowanie klas, przygotowanie do konkursu i doping. Po dwugodzinnych zmaganiach wyniki prezentowały się nastepująco:
1 miejsce - klasa 5C
2 miejsce - klasa 5A
3 miejsce - klasa 5B
Nauczycielom dziekujemy za przygotowanie konkursu, a uczniom za aktywny udział. Serdecznie gratulujemy zwyciezcom.
12